Участь у Координаційній раді з питань сім’ї, жінок, охорони материнства і дитинства при голові ЗОДА
Актуальні проблеми подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми, гендерно обумовленого насильства, активізації партнерського руху органів державної влади та громадських організацій стали темою засідання координаційної ради з питань сім’ї, жінок, охорони материнства і дитинства при голові облдержадміністрації.
Проблема сімейного насильства є досить гострою для України й області зокрема, тому робота з подолання цього негативного явища є серед пріоритетів обласної влади.
Її небезпечність полягає в тому, що прояви насильства і жорстокості не лише руйнують гармонію і злагоду в родині, а й виступають однією з передумов злочинності в суспільстві загалом. Ця проблема небезпечна ще й тим, що від неї страждають діти. Страждають не лише від насильства стосовно себе, а й, спостерігаючи за насильством у своїй сім’ї, у майбутньому переносять цей негативний досвід у власне життя.
За статистичними даними, до управлінь соціального захисту населення, органів внутрішніх справ, служб у справах дітей та центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді області протягом 9 місяців 2015 року надійшло 3696 звернень. Майже 84 % з них надійшло від жінок. Органами внутрішніх справ винесено 1308 офіційних попереджень про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї та 97 захисних приписів. За словами посадовця, цього ще не достатньо, але дані свідчать про відчутний прогрес у роботі правоохоронних органів у порівнянні з попередніми роками.
Проте статистика не відображає реального стану справ щодо скоєння насильства в сім’ї та стосовно дітей. Адже ця проблема є досить прихованою, її, як правило, намагаються «не виносити з хати». Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації тісно співпрацює з Фондом народонаселення ООН в Україні з питань гендерно обумовленого насильства. За результатами співпраці в Запоріжжі, Бердянську та Мелітополі було створено мобільні бригади психосоціальної допомоги, до яких входять соціальний педагог та психологи. Такі бригади оперативно надають фахові послуги особам, які опинилися в складних життєвих обставинах через насильство. — В умовах сьогодення, коли на сході України відбувається збройний конфлікт, ми можемо мати загострення і так непростої ситуації.
Науковці стверджують, що 30% людей, які брали участь у воєнних діях чи перебували на цій території, вражені посттравматичним стресовим розладом. Один із його проявів – невмотивована агресія, зазвичай спрямована на близьких людей, на жінок, дітей. Сьогодні нам загрожує саме такий сплеск домашнього насильства. Тому для подолання цього негативного явища в українському законодавстві відбувається поступова адаптація до існуючих міжнародних стандартів з прав людини і прав жінок зокрема, — зазначив Ігор Мещан. Посадовець ознайомив учасників наради з положеннями проекту закону щодо протидії насильству, який передбачає зокрема механізми надання допомоги жертвам насильства, ведення єдиного реєстру осіб, які скоїли насилля, тощо. Під час засідання також розглянуто хід та проміжні підсумки проведення в області міжнародної акції «16 днів проти гендерного насильства».
Присутні:
Мещан І.В. – Директор Департаменту соціального захисту населення ЗОДА
Куратченко І.Є. – Директор КЗ «ЗОЦСПД» ЗОР
Заїкіна Н.В. – Соціальний педагог, психолог КЗ «ЗОЦСПД» ЗОР
Малига В.С. – Старший інспектор з особливих доручень управління превентивної діяльності ГУНП, майор поліції
Самсика А. С. — Старший уповноважений відділу кримінальної поліції по боротьбі зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми ГУ Національної поліції в Запорізькій області, майор поліції
Півнів Р. — Голова єпархіального відділу у справах молоді, ієреєм