П’ятий клас –нові правила!

Пятий клас –нові правила!

Ми продовжуємо цикл статей на тему  дитячої адаптації до навчання і у цій статті хотілось би приділити увагу п’ятикласникам.  Існує вислів, який дуже вдало підкреслює все те, що відбувається з вашим малюком на початку навчального року – «п’ятикласник, мов маленька рибка, яку випустили у великий  океан». Дійсно, адаптація учня вже середньої школи відбувається на тлі зовнішніх змін навчально-виховного процесу – учні більше не сидять в одному класі, вони мають нового класного керівника, який не завжди стежить за ними, з’являються нові вчителі з різних предметів, вони можуть спокійно самі виходити на вулицю… Неодноразово спостерігаючи за п’ятикласниками можна помітити, що в них навіть очі збільшені від напливу емоцій від подій. Для батьків це теж непростий час, адже починається нова ера у житті їхньої дитини. Не дарма практичні психологи навчальних закладів виділяють п’яті класи серед інших – бо в це період важливо підтримати дітей, спрямувати їх у вірне русло. Ми пропонуємо список рекомендацій для батьків, які можуть полегшити розуміння у родині та сприяти адаптації до школи у п’ятому класі.

  • раніш вважалось, що підлітковий вік починається у віці 12-13 років. Але стрімкий темп розвитку суспільства, тотальна інформатизація, спричинили часові зрушення і ми маємо початок підліткового віку у 10 років – це як раз період четвертого-п’ятого класу! Це необхідно враховувати! Багато батьків губиться у підлітковому віці, бо не встигає змінити модель поведінки з дитиною. Підліток – це дорослий у дитячому тілі, яке стрімко змінюється. На тлі гормональних бур дитина має виконувати свої щоденні обов’язки, а це не завжди вдається вправно. Пам’ятайте, що підліток не терпить зверхнього ставлення, вказівок без аргументації, фрази – «Ти маєш робити так, бо я так сказала, я старша» – неприпустимі! Шлях до розуміння підлітка лежить через принцип «рівний-рівному». Це не означає, що ви маєте стати «своїм» без меж. Але поважайте зростаючу особистість підлітка.
  • Важливим моментом є питання меж. Не тисніть, не будьте авторитарними. Будьте послідовними у спілкуванні з вашим підлітком. Він має відчувати, що ви його опора та підтримка.
  • Початок підліткового віку – це кардинальні психофізіологічні зміни, гостре ставлення до власної зовнішності. Не критикуйте смаки, вбрання, експерименти. Стати по різні боки барикад дуже легко, але що ви отримаєте, окрім зневіри та закритості вашого сина чи доньки?
  • Для підлітків дуже важливою стає група, думки однолітків. Тому не дивуйтесь, якщо ваш беззаперечний авторитет похитнеться. Тут можна зайняти позицію мудрого порадника, до якого ваша дитина зажди може звернутись.
  • Корисним для вашої дитини є якесь хобі. Поважайте вибір дитини, спонукайте її до розвитку а творчості.
  • Сьогоднішня стрімка технократизація суспільства призвела до того, що ми маємо гаджети усюди – від телефону до стаціонарного комп’ютера. Регулюйте час вашої дитини, який вона проводить за комп’ютером.
  • У спілкуванні з вами ваша дитина може виявляти агресію чи підвищувати тон, кидати образливі слова. Не поспішайте ображатись та застосовувати покарання. Зупиніть себе та подумайте, чому так відбувається. Чи насправді і навмисно ваша дитина так чинить?
  • Намагайтесь бути у контакті з вашою дитиною, проявляйте щиру цікавість до її справ!

І остання рекомендація – для гармонійних відносин з вашою дитиною, для розуміння того, що з нею відбувається, ставте себе іноді на її місце. Ми бажаємо вам легкого п’ятого класу!

Статтю підготувала практичний психолог Гречаник Марія Ігорівна

Контакти

Адреса: 69104, м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева, 22-а

Тел: +38 (061) 769-79-02; +38(098)-997-03-34

Факс: +38 (061) 769-79-63

Електрона пошта: kriziscentr@ukr.net